yukarı

Google Sıralamasında Yükselmek

Google Sıralamasında Yükselmek
person Yasar kbr date_range 8 / 7 / 2018 remove_red_eye 831 Görüntülenme

Google Sıralamasında Yükselmek

Herhangi bir arama terimiyle ilgili arama sonuçlarında 1. sayfada yer alan web siteleri, Google’ın en alakalı ve faydalı olduklarını düşündüğü web siteleridir. Google botları, google sıralamasında yükselmek amacında olan web sitelerinin hangilerinin en yararlı ve anahtar kelimelerle en alakalı olduğunu 200’den fazla veriyi dikkate alan karmaşık bir algoritmayı (matematiksel işlem) kullanarak belirlerler.

Google, insanların bu verilerin ne olduğunu bilmesine izin vermez; bununla birlikte, araştırma, test ve deneyim kombinasyonu yoluyla iyi bir SEO danışmanı en önemli faktörün ne olduğunu bilir. Örneğin, çoğu SEO, aşağıdakilerin hepsinin önemli sıralama faktörlerinin olduğunu bilip yazıları ona göre hazırlar.

♦ Anahtar kelime kullanımı
♦ Site yapısı
♦ Site hızı
♦ Sitede harcanan zaman
♦ Gelen bağlantı sayısı
♦ Gelen bağlantıların kalitesi

Algoritmanın Yapısı

Algoritma insanlar tarafından tasarlanır ve kurulur, ancak web sitelerine verilen sıralamalar tamamen algoritmanın sonucuna göre belirlenir. Belirli web sitelerinin algoritma tarafından verildiği sıralamalarını ayarlamak için insanlar tarafından manuel müdahale yapılmamaktadır.

Birinci sırada yer alan web sitesi, algoritmanın 200+ faktörü dikkate alarak en iyi puanı verdiği web sitesidir. Google, arama sonuçlarını sürekli gözden geçiriyor, ayarlıyor ve güncelliyor; bu nedenle bugün 1’inci sırada olan bir web sitesi önümüzdeki arama sonuçlarında 1. sayfada bile olmayabilir.

Anahtar Kelimelere Bağlı Değişkenlik

Belirli bir anahtar kelime öbeği için 4. sayfada yer alan bir web sitesi, sitenin yapısını iyileştirmeye, yeni içerik eklemeye karar verirse, aramanın 1-3. sayfalarında bulunan web siteleri de kendi sonuçların da iyileştirme yapmazsa, 4’üncü sayfadaki web sitesi sıralamada daha da yükselir.

Ne kadar yükselir sorusu ise sitelerin kalitesine ve Google algoritmasının web sitesinde yapılan iyileştirmelere ne kadar değer verdiğine bağlıdır. Site sadece birkaç pozisyon da yükselebilir veya direkt 1 numaralı sayfaya yükselebilir.

 

Bununla birlikte, algoritmanın değerini belirleyen faktörlere dikkat ederek ve bunları iyileştirmek için aktif olarak çalışan SEO’nun google sıralamasında yükselmek açısından web sitenizin sıralamalarını iyileştirmek için garanti edebilecekleri bir sihirli bir düğmeleri yoktur.

ETİKETLER

Google Sıralamasında Yükselmek
info_outline
Henüz hiç yorum yapılmamışBültenimize Abone Olun

Altinseo bültenine kaydınızı yaptırın aşağıdaki kutuya mail adresinizi girmeniz yeterli olacaktır. SEO Sorularında, yeni konularda tüm bilgileri mail olarak alacaksınız.