yukarı

Sitemap Ne İşe Yarar

Sitemap Ne İşe Yarar
person Yasar kbr date_range 8 / 7 / 2018 remove_red_eye 1112 Görüntülenme

Sitemap Ne İşe Yarar

Sitemap, “site haritası”nın bir tanımıdır. Sitemap ne işe yarar sorusuna baktığımızda ise bir site haritası, bir Web sitesinin içeriğinin görsel veya metinsel olarak düzenlenmiş bir modelidir; tıpkı geleneksel bir coğrafi haritanın insanlara aradığı yerleri bulmalarına yardımcı olduğu gibi, aradıkları bilgileri bulmak için kullanıcıların siteyle dolaşmasını sağlar bu dünya.

 

Site haritaları, büyük alışveriş merkezlerinde yer alan yerleşim haritalarının gerçekleştirdiği hizmetin aynısını gerçekleştirir. Karmaşık bir siteyi deneme yanılma ile keşfetmek de mümkündür, ancak aradığınızı bulmaya çalışmak istiyorsanız bunu yapmanın etkili yolu, mevcut kaynakların bir modeline danışmaktır.

Genellikle, site haritaları hiyerarşik olarak düzenlenir ve Web sitesinin bilgilerini giderek daha spesifik konu alanlarına dönüştürür. Site haritaları için çok sayıda farklı tür vardır: Organizasyon şeması site haritaları, görünüş açısından geleneksel bir içindekiler tablosuna oldukça benzer. Yapısal Grafik Formatı (SGF) site haritaları, Web sitesi içeriğini tanımlamak için bir XML biçimlendirme dili ve verileri ile etkileşim kurar.

 

Popüler Sitemap Markaları

Site haritası yapan birkaç şirket var; Genellikle, bunlar kullanıcı tarafında HTML veya XML gibi Web tasarım becerileri gerektirmez. Popüler site haritalama ürünleri TheBrain’in SiteBrain, Inxight Software’in Tree Studio’su, IBM’in Java tabanlı Mappuccino’su ve Dynamic Diagram’ın adını verdiği ürününü içermektedir. Site haritaları, Visual Web veya Microsoft’un Site Analisti gibi daha genel Web sitesi yönetim araçlarını kullanarak da oluşturulabilir.

Google Site Haritaları

Arama motorları bağlamında, sitemap ne işe yarar diye konuyu ele aldığımızda, .xml dosyası olarak da bilinen site haritası, arama motoru tarayıcılarının sitedeki tüm sayfaları dizine eklemesine yardımcı olur. Bir site haritası, bir sitenin her sayfasının taranacağını garanti etmez, ancak büyük arama motorları site haritalarını tavsiye eder.

Site haritaları özellikle HTML bağlantıları içermeyen Adobe Flash veya JavaScript menülerini kullanan siteler için önemlidir. Google, Web tarayıcılarının eksik olan dinamik sayfalarını bulmanıza yardımcı olmak için ‘’Google Site Haritaları’’nı tanıttı. Bing ve diğer tüm arama motorları da bu protokolü destekliyor.

ETİKETLER

Sitemap Ne İşe Yarar
info_outline
Henüz hiç yorum yapılmamışBültenimize Abone Olun

Altinseo bültenine kaydınızı yaptırın aşağıdaki kutuya mail adresinizi girmeniz yeterli olacaktır. SEO Sorularında, yeni konularda tüm bilgileri mail olarak alacaksınız.